YER

Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf okulları

SAAT

12:00 -13:00

DÖKÜMAN

BU BENİM DÜNYAM

Öğrencilerimiz ile 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılını tamamlarken son seminerimizde onların yaşamlarını anlatan duygu ve düşüncelerine yer verdik. İnsanın en çok vurguladığı kelime ya da cümle, o kişinin anlam dünyasına dair ipuçları veren şeydir. Biz çocuklarımızı anlarken veya onların duygularını tanımlarken bazen bir söz bazen küçük bir davranış kimi zaman bir kalem çizgisi ile yorumlarız dünyalarını. Her çocuk kendini net bir şekilde ifade edemeyebilir.

Kişiler çeşitli karakterlere sahiplerdir. Çekimser, utangaç, cıvıl cıvıl, lider ruhlu, başarı odaklı, fark edilmeyi bekleyen veya kendisini fark ettiren çocuklarımız vardır. Her birinin dünyasına eğilirken doğrudan bakınca yanılabiliriz. Fakat farklı perspektifleri bir araya getirince o zaman doğru bakış açısı yapabilir ve yorumlayabiliriz. Çocuklarımızı daha iyi anlayabilmek bazen ifade edemediklerini yakalayabilmek adına yapmış olduğum bu seminer, okulumuzun tüm öğrencileri ile bireysel görüşme yapılarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmadan daha etkin ve verimli bir dönüt alabilmek adına bireysel görüşme tercih edilmiştir. Bu çalışmamızda öğrencilerimize, “kendisine sürekli söylediği bir söz veya başkalarının ona sürekli söylediği bir cümleyi, anne ve babasının kendisine sürekli kullandığı bir cümleyi, varsa gerçekleşmesini istediği bir dileğini, kendisine bir şans verilirse hayatında neyi değiştireceğini, en çok etkilendiği kitap veya film, bu kitap veya filmde neden etkilendiği,  bir yerde okuduğu çok etkilendiği bir söz, anne ve babası ile geçirmiş olduğu en mutlu an, çok korktuğu veya çok üzüldüğü bir olay ve sihirli bir gücün olsaydı ne yapmak isterdin?” şeklindeki sorularımızı yönelttik. Çocuklarımızın her birine sorulan tüm bu sorulardan birini tercih etmesini ve vereceği cevabı daire şeklinde hazırlanmış kâğıtlara yazmasını istedik. Bu şekilde çocuklarımızın anlam dünyasında küçük bir gezinti yaptık.

Her çocuğun kendine ait bir dünyası vardır. Renkleri farklı anlamlandırır, her objenin hayatındaki önemini farklı derecelendirir, kimi başarı odaklı yaşar kimi başarıyı ikinci planda tutar, bazen aileye duyduğu özlemi dile getirir bazen de arkadaşlarına duyduğu sevgiyi, en mutlu olduğu an kimi zaman öğretmeninin “aferin” demesi kimi zaman da babanın “aslan oğlum” demesidir. Tüm bu ifadeleri çocuklarımıza söyleten arka plan bizleriz. Vurgulanan cümleler, beklentileri ifade eder. Çocuğumuz herhangi bir durumda çok mutlu olmuş ve bunu vurguluyorsa beklentisi gerçekleştiği içindir.

Çocuklarımızı yetiştirirken onların duygularını anlayalım ve tanımlayalım.

EVENT ORGANIZATION

Rehber Öğretmeni Ebru DURA,

Foto Kurgu, Tasarım; Halil İbrahim SÖĞÜTLÜ

Etkinlik Galeri

 

Atatürk Üniversitesi Kampüsü No:148 Yakutiye/ERZURUM
info@erzurumozelaydindogan.k12.tr

 

Anaokulu & Ortaokul

+90 (442) 231 13 76
+90 (442) 236 01 91

 

İlkokul

+90 (442) 231 18 82
+90 (442) 236 10 57