YER

Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okulları Aydın Doğan İlkokulu

SAAT

10:00 -12:00

DÖKÜMAN

İYİ DOKUNUŞ KÖTÜ DOKUNUŞ

Atatürk Üniversitesi Vakıf Okulları Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu olarak geleceğimiz olarak gördüğümüz çocuklarımızın zihninde iyi ve kötü dokunuş kavramlarını doğru bir şekilde aktarmak ve çocuk istismarı konusunda farkındalık oluşturmak için bir elde biz oluşturmak istedik.  Çocuk istismarı çocuklarımızın küçük hayallerinin büyük anlamları olmamalı. Onların dünyalarının bir ışığı olan biz yetişkinler karanlıkları aydınlatmalıyız.

Çocuklarımızın algısında “iyi dokunuş” ve “kötü dokunuş” kavramlarını doğru tanımlamak için yapmış olduğumuz bu seminerimizde kötü dokunuş karşısında nasıl davranması gerektiği ile ilgili gerekli bilgiler çocuklarımıza aktarılmıştır. Mahremiyet eğitimi doğrultusunda öğrencilerimizin yaş olgunluğu göz önünde bulundurularak uygun bilgiler paylaşılmıştır. Ebeveynler olarak bizler dış dünyada çocuklarımızın isteyerek veya istemeyerek iletişim halinde bulunduğu yabancı insanlara karşı güvenebileceğimiz/güvenemeyeceğimiz şeklinde çocuklarımıza ayrım yaptırılmalıdır.

Bedenimiz bize aittir. Hiç kimse bizim özel yerlerimize bakamaz, dokunamaz.  Ancak anne, baba, doktor veya hemşire izin almak şartıyla bakabilir, dokunabilir. Anne ve babamız bebeklik döneminde alt değiştirmek, bebeği yıkamak ve kurulamak, bir çocuğu tedavi etmek ve hasta bir çocuğa bakmak için bedenîmize dokunabilir ve bakabilir. Kötü bir bakış veya dokunuş ile karşılaştığımızda hayır diyoruz, uzaklaşıyoruz, bir büyüğümüze söylüyoruz ve birisi bizi anlayana kadar söylemeye devam ediyoruz. Kötü bir dokunuş karşısında genellikle bunu bir sır olarak saklamamız istenir. Kabul ettirmek için ise bir takım sözler sarf edilir. Böyle bir durumda asla bunu bir sır olarak saklamamalıyız. Mutlaka güvenebileceğimiz bir yetişkine söylemeliyiz. Kötü bir bakış veya dokunuş asla bir çocuğun suçu değildir. Anne ve babalarının verebileceği tepkiler karşısında çekimser davranarak kendi dünyasında çözümlemeye çalışan çocuklarımız için böyle bir durumda karşılaşır isek öncelikle sakince çocuğumuzu dinleyelim. Üzüntümüzü, kızgınlığımızı belli etmeyelim. Sorgulamaktan ziyade anlamaya çalışalım. Daha uygun bir dille gerekli soruları sorması için bir uzmana başvuralım.

Minik bedeninin sesinde masumiyet olan geleceğin için susma!..

EVENT ORGANIZATION

Foto ve Kurgu; Halil İbrahim SÖĞÜTLÜ

Etkinlik Galeri

 

Atatürk Üniversitesi Kampüsü No:148 Yakutiye/ERZURUM
info@erzurumozelaydindogan.k12.tr

 

Anaokulu & Ortaokul

+90 (442) 231 13 76
+90 (442) 236 01 91

 

İlkokul

+90 (442) 231 18 82
+90 (442) 236 10 57