YER

Atatürk Üniversitesi
Özel Vakıf Okulları

TARİH

24.04.2018

SAAT

11:00 - 11:45

Atatürk Üniversitesi Vakıf Okulları olarak 21-25 Nisan tarihleri arasında 1 anaokulu,2 ilkokul,3 ortaokul öğrencilerimiz ve 2 velimiz 1 öğretmenimiz ile Atatürk üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç.Dr A.Selim DOĞAN rehberliğinde  Makedonya’ ya bir gezi düzenledik. Gezimizin temel amaçlarından biri bu bölgede bulunan ve Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okuluna hem maddi hem de manevi anlamda destek olmaktır.  Öğretmenlerin kendi emekleri ile sürdürmeye çalıştırdıkları eğitim öğretim sürecine bizde “kardeş okul” olarak katkıda bulunmak istedik. Adını yükselme, ilerleme, feyz almaktan alan Tefeyyüz İlköğretim Okulu, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı, bir asırdan daha uzun süredir ülkedeki Türklerin bilgi ocağı olma özelliği taşımaktadır. Bugün eğitim verdiği binanın yanı başında ilk olarak hayrat olarak yaptırılan bina, sonraları Osmanlı Devleti tarafından satın alınarak “Tefeyyüz İptidai Okulu” olarak kuruldu. Tarih boyunca birçok kez adı değişen, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir süre eğitim hayatına ara veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu, 1944 yılından bugüne kesintisiz olarak Makedonya’ da Türkçe eğitimin asırlık çınarı olarak eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

Makedonya’ya yapmış olduğumuz gezimiz aynı zamanda bir kültür gezisi olma özelliğini de taşımaktadır. Öğrencilerimizin hazırlamış oldukları “harman dalı” oyununu Üsküp/MAKEDONYA da her yıl katılımcı okulların sayısının giderek arttığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başlığı altında düzenlenen programda kültürel öğelerimizden biri olan halk oyunumuzu sergileme imkânı bulduk. TRT ve Makedonya basınının da ilgi gösterdiği program çocuklarımızın güzel bir tecrübe yaşamalarını da sağladı. Çocuklarımız ayrıca 23 Nisan münasebetiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün okumuş olduğu Manastır Askeri İdadisini ziyaret ederek bu özel günlerini daha da anlamlı hale getirdiler.

Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nun dönem dönem okullarında hazırlamış oldukları kermese Büyükelçi Sayın Tülin ERKAL’ da katıldı. Öğrencilerimiz ile tanışarak sohbet eden Sayın Tülin ERKAL daha sonra hediye töreni ve fotoğraf çekimi ile birlikte kermes ziyaretini tamamladı. Öğrencilerimiz daha sonra Tefeyyüz İlköğretim Okulunun öğrencileri ile tanışarak kaynaştı ve kermes süresince birlikte hareket ederek yardımlaştılar.

Üsküp/Makedonya Arnavut, Boşnak, Roman, Makedon ve Türklerin bir arada yaşadığı bir şehirdir. Üsküp şehrinin, bir tarafı Türk Çarşısı ve motiflerine yer verirken diğer tarafı devasa heykellerle kaplıdır. Büyük İskender, anne ve babası, aslan, at, ünlü bilim ve sanat insanlarının heykelleri yoğunlukta bulunmaktadır. Şehrin her tarafından gözüken bir haç işareti ayrıca bulunmaktadır.

Gezimizin bir başka yönünü ise muhteşem doğa manzaralarının yer aldığı, tatlı, ılıman iklimi ile Ohrid ve Matka bölgelerine yapmış olduğumuz geziler oluşturmaktadır. Tefeyyüz İlköğretim Okulunun öğretmenlerinin rehberliğinde bu bölgelerinin siyasi, sosyal, tarihi ve demografik yapısı hakkında konuşarak, gezerek ve görerek bilgilerimize yenilerini ekledik.

DÜZENLİYİCİLER

Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okulları
Süheyla & Sıtkı Alp Özel Ortaokulu

Etkinlik Galeri

 

Atatürk Üniversitesi Kampüsü No:148 Yakutiye/ERZURUM
info@erzurumozelaydindogan.k12.tr

 

Anaokulu & Ortaokul

+90 (442) 231 13 76
+90 (442) 236 01 91

 

İlkokul

+90 (442) 231 18 82
+90 (442) 236 10 57